Η Ευβοική Ζύμη συμμετέχει στην Διεθνή έκθεση «GULFOOD 2024» στο Ντουμπάι
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/02/427124948_914177696875661_7092578052860274157_n-1-960x640.jpg)
Η ΕΥΒΟΙΚΗ ΖΥΜΗ ΑΒΕΕ συμμετέχει ενεργά για ακόμη μια φορά στην Gulfood 2024 .Η 28η Διεθνής Έκθεση GULFOOD 2024 διοργανώνεται στον Εκθεσιακό χώρο World Trade Center
στο Ντουμπάι των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων και είναι η πιο σημαντική εμπορική έκθεση τροφίμων στη Μέση Ανατολή.
To Ντουμπάι διαθέτοντας στρατηγική θέση στην Εγγύς Ανατολή και την Ευρώπη συγκαταλέγεται ανάμεσα στα σημαντικότερα εμπορικά κέντρα παγκοσμίως και αποτελεί πύλη σε αγορές μεγαλύτερες του 1 δις. καταναλωτών περιλαμβάνοντας αυτές της Μέσης Ανατολής, Ν. Ασίας, βορείου και ανατολικής Αφρικής.Με την εγχώρια παραγωγή να καλύπτει ένα πολύ μικρό ποσοστό της κατανάλωσης τα ΗΑΕ εξαρτώνται κατά 80% από τις εισαγωγές τροφίμων, με κύριους εισαγωγείς την Ευρώπη και την Ασία.
Την τελευταία δεκαετία το πελατολόγιο της Ζύμης Ψαχνων έχει επεκταθεί σημαντικά στις χώρες του κόλπου, γεγονός που καθιστά την αγορά εκεί ιδιαιτέρως σημαντική για το χαρτοφυλάκιο των εξαγωγών της. Με το φρέσκο κανταΐφι , το κιουνεφέ και τα φύλλα της, η μπράντα των Ψαχνων λανσάρεται από τα ράφια των υπεραγορών LULU,CARREFOUR,ALMAYA , Panda μέχρι και στα πιο ντελικάτα εστιατόρια των χωρών εκεί. Την εταιρία εκπροσωπούν στο περίπτερό της ,ο υπεύθυνος εξαγωγών Κωνσταντίνος Κωνσταντάκης και η υπεύθυνη μέρους του segment η κα Ζωή Κουλούρη.