Προσοχή: Απατεώνες καλούν ηλικιωμένους στον Δήμο Διρφύων Μεσσαπίων και ζητούν e-banking για το market pass
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/02/apati-2_edit_25709326330451-960x561.jpg)
Νέα φαινόμενα απόπειρας εξαπάτησης ηλικιωμένων μέσω τηλεφώνου στον Δήμο
Απατεώνες τηλεφωνούν σε ηλικιωμένους που κατοικούν στον Δήμο Διρφύων Μεσαπίων και αφού προσποιούνται υπαλλήλους λογιστικών γραφείων,ζητούν λογαριασμό e banking και κωδικούς τάξης με αφορμή την πληρωμή του Market Pass.
Τις τελευταίες ημέρες αρκετοί ηλικιωμένοι έχουν δεχθεί τέτοιου είδους τηλεφωνήματα, και μάλιστα οι επιτήδειοι οι οποίοι είναι καλά ενημερωμένοι όπως φαίνεται, αναφέρουν και τα ονόματα των λογιστικών γραφείων και των λογιστών στα οποία οι ηλικιωμένοι υποβάλουν φορολογική δήλωση ώστε να γίνουν πιο εύκολα πιστευτοί…
Υπενθυμίζεται οτι κανένας λογιστής και κανένα λογιστικό γραφείο δεν πρόκειται και δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει κωδικούς e banking από κανέναν πελάτη , οπότε χρειάζεται από όλους μεγάλη προσοχή και ενημέρωση των ηλικιωμένων.
Πατήστε στο εικονίδιο και συνδεθείτε στην ομάδα του Psaxna.gr στο Viber για να ενημερώνεστε άμεσα με ειδοποίηση στο κινητό σας τηλέφωνο για τις σημαντικότερες ειδήσεις από τα Ψαχνά 👇
Aκολουθήστε την νέα μας σελίδα στο Facebook πατώντας στο εικονίδιο 👇