Άρχισε η μάχη της ξαπλώστρας: Ξήλωσαν ομπρέλες ακόμα και μέσα από τη θάλασσα σε παραλία της Ρόδου
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/06/arthrou-rodos-960x640.webp)
Απομακρύνονται άμεσα οι αυθαίρετες κατασκευές στην Αγία Μαρίνα της Ρόδου στο ίδιο beach bar που πέρσι είχε γίνει σάλος με τον κολυμβητή σερβιτόρο – Πάνω από 1.900 καταγγελίες στην εφαρμογή myCoast, οι περισσότερες σε Κυκλάδες, Δωδεκάνησα και Xαλκιδική – Τα πρόστιμα που προβλέπονται
Κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε η εγκατάσταση παράνομων κατασκευών (19 μεταλλικές κατασκευές) εντός της θάλασσας, καθώς και παραβάσεις στον αιγιαλό.
Ανάλογη παράβαση είχε διαπιστωθεί και πέρυσι, στην ίδια παραλία και από την ίδια επιχείρηση, και αμέσως οι αρμόδιες υπηρεσίες προχώρησαν στην έκδοση των πρωτοκόλλων κατεδάφισής τους. Πρόκειται για το beach bar που πέρσι είχε ξεσηκωθεί θύελλα μετά από βίντεο στα social media που έδειχνε εργαζόμενο να σερβίρει μέσα στη θάλασσα. Πέρσι, η επιχείρηση είχε σφραγισθεί λόγω των κατασκευών μέσα στη θάλασσα, οι οποίες, όπως διαπιστώθηκε, τοποθετήθηκαν και φέτος.
Το ίδιο πρόκειται να συμβεί και φέτος μαζί με την λήψη και των αντίστοιχων αυστηρών διοικητικών μέτρων, εφαρμόζοντας τον σχετικό νόμο που ψηφίστηκε πρόσφατα και προβλέπει συγκεκριμένους κανόνες λειτουργίας των επιχειρήσεων σε αιγιαλό και παραλίες.
![rodos rodos rodos Άρχισε η μάχη της ξαπλώστρας: Ξήλωσαν ομπρέλες ακόμα και μέσα από τη θάλασσα σε παραλία της Ρόδου rodos](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-06-05/rodos.jpg)
Η επιχείρηση διενεργήθηκε υπό τον συντονισμό της ΓΓ Δημόσιας Περιουσίας Ν. Κόλλια τόσο με το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Ναυτιλίας όσο και με τον Λιμεναρχείο Ρόδου και τις κατά τόπους κτηματικές υπηρεσίες.
«Όταν λέμε ότι μπαίνει τάξη στον αιγιαλό και τις παραλίες το εννοούμε! Όσοι παρανομούν στις παραλίες θα μας βρουν απέναντι τους» δήλωσε ο υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών Κωστής Χατζηδάκης.
«Σε κάθε περιστατικό παρανομίας θα μας βρίσκουν απέναντι, με ταχύτητα και αποφασιστικότητα. Έχουμε συμμάχους μας τους πολίτες αλλά και τις σύγχρονες τεχνολογίες, όπως η χρήση drones και η νέα εφαρμογή myCoast που μας επιτρέπουν να παρεμβαίνουμε άμεσα όπου χρειάζεται» πρόσθεσε ο κ. Χατζηδάκης.
Βροχή καταγγελιών στο myCoast
Οι καταγγελίες για παραβιάσεις και καταπατήσεις σε παραλίες σε όλη τη χώραστην ειδική εφαρμογή myCoast αυξάνονται μέρα με τη μέρα.
Η ηλεκτρονική πλατφόρμα έχει δεχτεί μέχρι σήμερα πάνω από 1.900 καταγγελίες, με τον μεγαλύτερο αριθμός να αφορά στις Κυκλάδες, στα Δωδεκάνησα και στην Xαλκιδική όπου ξεκίνησε πρόσφατα και η επέλαση των ανιχνευτικών drones!
To ξεκαθάρισμα και ο έλεγχος όλων αυτών των καταγγελιών θα ξεκινήσει μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας των ηλεκτρονικών δημοπρασιών. Η σχετική προθεσμία παρατάθηκε έως τις 28 Ιουνίου προκειμένου να ολοκληρωθούν σταδιακά και οι υπόλοιπες εκκρεμείς δημοπρασίες.