Χίος: Γνώρισε τον φύλακα άγγελό της που της χάρισε τη ζωή ως δότης μυελού των οστών (video)
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/05/agalia-m.webp)
Το θαύμα της ζωής και της δωρεάς μυελού των οστών αποκαλύφθηκε με πρωταγωνιστές τη Δέσποινα Βουχούρη και τον Σάκη Βαλαβάνη από την Δράμα
Η ιστορία της Δέσποινας Βουχούρη από τη Χίο, είναι από αυτές που συγκινούν, δίνουν μηνύματα αλλά κυρίως διδάσκουν πως μία απλή διαδικασία, όπως αυτή της εγγραφής στον κατάλογο δότη μυελού των οστών, μπορεί να σώσει τη ζωή ενός άλλου ανθρώπου.
Η περιπέτεια της Δέσποινας Βουχούρη, ξεκίνησε πριν από τρία χρόνια στις 5 Μαρτίου του 2021, όταν εισήχθη στο Νοσοκομείο με συμπτώματα ίωσης, αναφέρει το politischios.gr.
Παρά τις δεκάδες προσκλήσεις, ελάχιστοι γνώριζαν ότι ανάμεσα στους καλεσμένους ήταν και το Νο 198, ο προπονητής χαντμπολ Αθανάσιος-Σάκης Βαλαβάνης από τη Δράμα, τον οποίο ο Γιώργος εντόπισε μέσω διαδικτύου με αποτέλεσμα να έρθουν σε επαφή και στη συνέχεια να βρεθεί στη Χίο μαζί με την οικογένειά του.
Για να στηθεί η αποκάλυψη, ο Γιώργος Ξυλάς, επινόησε ένα τέχνασμα. Ότι έγινε λάθος στα μπαλόνια και αντί να γράφει την χρονολογία γέννησης της μητέρας του, έγραφε τη δική του.
«Με αποκαλούν ήρωα είπε, δεν το δέχομαι, ένας απλός άνθρωπος είμαι, που συμμετείχα στην πλέον απλή διαδικασία, χαρίζοντας μια ζωή», είπε συγκινημένος για να πέσει ξανά στην αγκαλιά της Δέσποινας Βουχούρη, η οποία του χάρισε τον χρυσό Ταξιάρχη που φορούσε σε κρεμαστό και που όπως είχε πει νωρίτερα, τον είδε 3 φορές ολοζώντανο στο «Μεταξά», τη στιγμή που οι φίλοι της από τα γύρω κρεβάτια πέθαιναν ο ένας μετά τον άλλον.
Από κοντά και ο πατέρας Χριστοφόρος Γουρλής, στήριγμα και οικογένεια όπως είπε η κυρία Δέσποινα, τον οποίο πολλάκις ευχαρίστησε δημοσίως για την βοήθεια και τη αδιάκοπη στήριξή του όλα αυτά τα χρόνια.