Συγκρότημα Ευρίπου Ψαχνά:Ξεκίνησε με επιτυχία ο πρώτος κύκλος ομιλιών για τον πρωτογενή τομέα και την αγροτική ανάπτυξη
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/05/Messenger_creation_3e03d456-b312-409a-b610-2d3dbed9bcd8-960x640.jpeg)
Στα πλαίσια της συνεργασίας του Δήμου Διρφύων Μεσσαπίων και του Τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (συγκρότημα Ευρίπου), ξεκίνησε εχθές το απόγευμα με επιτυχία και σε πολύ ευχάριστο κλίμα στο αμφιθέατρο του ΕΚΠΑ στα Ψαχνά, ο πρώτος κύκλος ομιλιών που αφορά τους αγρότες και τις αγρότισσες της περιοχής, τους κτηνοτρόφους, τους μελισσοκόμους, αλλά και όλες και όλους εκείνους που αγαπούν τις αγροτικές ενασχολήσεις, τη ζωή στην περιφέρεια και συνεισφέρουν στην αξιοποίησή της.
Η πρώτη ομιλία πραγματοποιήθηκε με θέμα “Η Νέα Κοινή Αγροτική Πολιτική: Προκλήσεις και Ευκαιρίες για την Ελληνική Γεωργία”, και βασικός ομιλητής ήταν ο κύριος Γιάννης Δούκας (φωτό) , επίκουρος καθηγητής του ΕΚΠΑ.
Ο καθηγητής κύριος Δούκας κατά την πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική του ομιλία αναφέρθηκε στις παραγωγικές δυνατότητες της ελληνικής γεωργίας, των κλάδων της, καθώς και των αντίστοιχων σχέσεων που έχουν αναπτυχθεί με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τους χρηματοδοτικούς φορείς.
Στην φωτογραφία από αριστερά προς τα δεξιά ο κύριος Νίκος Αφράτης επίκουρος καθηγητής, η κυρία Μαρία Κούκου επίκουρη καθηγήτρια,ο ομιλητής κύριος Γιάννης Δούκας , η κυρία Ευαγγελία Σακκή Καραμούζη Εντεταλμένη Δημοτική Σύμβουλος για θέματα Διασύνδεσης μεταξύ Δήμου και Συγκροτήματος Ευρίπου στην οποία ανήκει η ιδέα, η οργάνωση και ο συντονισμός των εν λόγω εκδηλώσεων , και ο ομότιμος καθηγητής του ΕΚΠΑ κύριος Ναπολέων Μαραβέγιας, επίκουρος καθηγητής, πρώην Υπηρεσιακός Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και πρώην μέλος της Διοικούσας επιτροπής του τμήματος Αγροτικής Ανάπτυξης Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων.
Δείτε στο video αποσπάσματα από την χθεσινή ομιλία
Δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση στο αμφιθέατρο του συγκροτήματος του Ευρίπου στα Ψαχνά
Για να ενημερώνεστε άμεσα μέσω Viber με ειδοποίηση στο κινητό σας τηλέφωνο για ότι σημαντικό συμβαίνει στα Ψαχνά και όχι μόνο, κάντε κλικ… εδώ