Στην Α ΕΠΣΕ οι Καθενοί
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/05/Endekada-Kathenoi-2023-24-aakkddf-1.jpg)
Οι Καθενοί κέρδισαν 4-2 τον Δύστο, στο μπαράζ των δευτεραθλητών της Β’ ΕΠΣΕ, εξασφαλίζοντας την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του ευβοϊκού ποδοσφαίρου. Ο ΑΟΔ θα ανέβει κι εκείνος στην Α’ ΕΠΣΕ εφόσον ο Αμαρυνθιακός εξασφαλίσει με τη σειρά του την άνοδο στη Γ’ Εθνική.
Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Δύστου 17′, με τον Γ. Μαστροκώστα να βγάζει κάθετη μπαλιά για τον Πάσχο, το πλασέ του οποίου το απόκρουσε ο Δεληγιάννης και στην επαναφορά η τελική του Μανδράκα πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Ο ‘δικέφαλος’ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, στο 25′, με πέναλτι που κέρδισε ο Τσουμάνης κι αξιοποίησε ο Λαλανίτης. Άμεση ήταν η αντίδραση του ΑΟΔ, με τον Λικάι να βγάζει τη σέντρα για τον Πάσχο, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1 στο 28′ και ο ίδιος ένα λεπτό μετά με σουτ έστειλε την μπάλα στη κάθετη δοκό. Ο σκόρερ της ισοφάρισης, στο 36′, πάσαρε στον Μανδράκα, ο οποίος με πλασέ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο σκορ. Στην επανάληψη οι Καθενοί μπήκαν αποφασιστικά. Πλησίασαν στην ισοφάριση στο 52′ με σουτ του Λαλανίτη -μετά από σέντρα του Σαμπάνη- που απόκρουσε ο Αντώνένας και τα κατάφεραν τελικά δύο λεπτά μετά, με πλασέ του Κούκουρα (και πάλι σέντρα από Σαμπάνη). Ολοκλήρωσαν με τη σειρά τους την ανατροπή στο σκορ στο 68′, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Λαλανίτη. Ο ΑΟΔ έψαξε νέα ισοφάριση στο 71′ με σουτ του Αναστασίου που απόκρουσε ο Δεληγιάννης, με τον πορτιέρο των Καθενών να κρατά το 3-2 και στο 82′, σε πλασέ του Μάλλιου. Οι Καθενοί ‘κλείδωσαν’ τη νίκη-άνοδο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι που εκτέλεσε αυτή τη φορά ο Ζιζόλλι (το κέρδισε ο Κούκουρας).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόκορης/Ιωάννου Α.-Βελέντζας.
ΓΚΟΛ: 25′ & 68′ Λαλανίτης, 54′ Κούκουρας-28′ Πάσχος, 36′ Μανδράκας.
ΚΑΘΕΝΟΙ (Γιάννης Φούρλης): Δεληγιάννης, Ζαφείρης, Πουλιπούλης (46′ Κούκουρας), Τσουμάνης, Μπαζώτης, Ζιζόλλι, 14 Καμαριώτης (86′ Τρίκκας), Ευαγγελινός, Λαλανίτης (90’+3′ Γκίκας), Αρβανάκος, Σαμπάνης.
ΔΥΣΤΟΣ (Βασίλης Φωτιάς): Αντώνενας, Λουλάι (67′ Μάλλιος), Πιλάτης, Αναστασίου, Χ. Μαστροκώστας, Χαραλάμπους, Λικάι (72′ Κοτολλάκου), Ηλίας, 20 Πάσχος, Γ. Μαστροκώστας, Μανδράκας.
eviasports.gr