Φτιάχνει το νέο πλάνο
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2023/12/FB_IMG_1694181326665_edit_37847876611932-955x640-1.jpg)
Καθήκοντα αναλαμβάνουν οι νεοκλεγμένοι Δημοτικοί σύμβουλοι σε λιγότερες από δύο εβδομάδες (1/1/24),και έτσι ο Δήμαρχος Γιώργος Ψαθάς καλείται να φτιάξει το νέο πλάνο και να ανακοινώσει τους νέους Αντιδημάρχους και τα νέα καθήκοντα
Ως είθισται οι πρώτοι σε σταυρούς προτίμησης προηγούνται τυπικά στην επιλογή των Αντιδημάρχων αν και δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός που να το ορίζει αυτό γραπτώς.
Υπενθυμίζεται οτι πρώτος σε σταυρούς προτίμησης με τον συνδυασμό του Δημάρχου είναι ο Δήμος Βαλαής (1341),ενώ η κατάταξη όσων εκλέγονται έχει ως εξής σύμφωνα με το Πρωτοδικείο:
Εκλογική Περιφέρεια Διρφύων
- ΚΟΡΩΝΗΣ ΠΕΤΡΟΣ έλαβε χίλιους εκατόν δέκα (1.110) σταυρούς προτίμησης
Εκλογική Περιφέρεια Μεσσαπίων
- ΒΑΛΑΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ έλαβε χίλιους τριακόσιους σαράντα ένα (1.341) σταυρούς προτίμησης
- ΣΟΦΙΑ ΑΦΕΝΔΡΑ έλαβε χίλιους τριακόσιους είκοσι τέσσερις (1.324) σταυρούς προτίμησης
- ΚΙΑΠΕΚΟΣ ΔΗΜΟΣ έλαβε οκτακόσιους εβδομήντα εννέα (879) σταυρούς προτίμησης
- ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ έλαβε οκτακόσιους είκοσι εννέα (829) σταυρούς προτίμησης
- ΓΕΡΟΔΗΜΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ έλαβε οκτακόσιους εννέα (809) σταυρούς προτίμησης
- ΜΥΤΑΛΑ-ΤΖΕΡΑΝΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ έλαβε επτακόσιους δύο (702) σταυρούς προτίμησης
- ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ έλαβε εξακόσιους ογδόντα εννέα (689) σταυρούς προτίμησης
- ΜΑΤΡΑΚΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ έλαβε εξακόσιους εξήντα (660) σταυρούς προτίμησης
- ΜΑΝΤΖΩΡΟΥ-ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ ΙΩΑΝΝΑ έλαβε εξακόσιους τριάντα πέντε (635) σταυρούς προτίμησης
- ΣΑΚΚΗ-ΚΑΡΑΜΟΥΖΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ έλαβε εξακόσιους δέκα τέσσερις (614) σταυρούς προτίμησης
- ΤΑΥΡΗ-ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ έλαβε πεντακόσιους εβδομήντα πέντε (575) σταυρούς προτίμησης
- ΒΟΥΡΔΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ έλαβε πεντακόσιους εβδομήντα (570) σταυρούς προτίμησης
- ΜΑΚΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ έλαβε πεντακόσιους δέκα τρεις (513) σταυρούς προτίμησης
- ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ-ΓΛΥΚΟΥ ΜΑΡΙΑ έλαβε τετρακόσιους τριάντα τέσσερις (434) σταυρούς προτίμησης
Ο Δήμαρχος έχει την δυνατότητα να ορίσει εώς επτά Αντιδημάρχους όσους δηλαδή έχει ορίσει και για την τρέχουσα πενταετία, και συγκεκριμένα τον Δημήτρη Γιαννούτσο (ηλεκτροφωτισμού),τον Πέτρο Κορώνη (καθαριότητα),την Αφένδρα Σοφία (υγείας),τον Παναγιώτη Ματράκα (οικονμικά),τον Δήμο Κιαπέκο (καθημερινότητα),την Αναστασία Καρατζά (καθημερινότητα),και τέλος τον Μπάμπη Τσώκο (διαχείριση αδέσποτων).
Aπό εκεί και πέρα και σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που προκύπτουν μετά την απόφαση του υπουργείου εσωτερικών με την οποία καταργούνται τα νομικά πρόσωπα (ΔΗΚΑΔΙΜΕ),πιθανότατα (δεν το γνωρίζουμε ακόμη με σιγουριά) ο Δήμαρχος να μπορεί να προσθέσει μία ακόμη Αντιδημαρχία αντί της θέσης της Προέδρου της ΔΗΚΑΔΙΜΕ,οπότε και θα υπάρχουν οχτώ Αντιδήμαρχοι από τους οποίους τρεις θα είναι έμμισθοι και πέντε θα είναι άμισθοι.
Όσων αφορά τώρα την κατανομή των αρμοδιοτήτων στις θέσεις των Αντιδημάρχων τίποτε δεν μπορεί να θεωρείται ακόμη σίγουρο πριν ο ίδιος ο Δήμαρχος ανακοινώσει τις αποφάσεις του,ωστόσο κατά πληροφορίες ο νεοεκλεγείς Αντώνης Σπυρόπουλος πιθανότατα να λάβει ως γυμναστής και Διαιτητής μπάσκετ θέση Αντιδημάρχου Αθλητισμού,και ο επίσης νεοεκλεγείς Δήμος Βαλαής πιθανότατα να προταθεί προς ψήφιση ως Προέδρος στο Δημοτικό συμβούλιο.
Επίσης, η Κωνσταντίνα Γεροδήμου πιθανότατα να τοποθετηθεί στον τομέα της παιδείας ως Αντιδήμαρχος,ενώ σχεδόν σίγουρη θεωρείται η παραμονή τόσο της Αφένδρας Σοφία στον τομέα της υγείας και της ισότητας των φύλλων ως Αντιδήμαρχος, όσο και του Πέτρου Κορώνη σε κάποιο πόστο επίσης ως Αντιδήμαρχος.
Από εκεί και πέρα αν θα κάνει αλλαγές ο Δήμαρχος και τι είδους κανείς ακόμη δεν το γνωρίζει, ενώ όσων αφορά το Προεδρείο του Δημοτικού συμβουλίου για το οποίο όπως είπαμε και παραπάνω ένα από τα ονόματα που πιθανών να προταθούν προς ψήφιση από την συμπολίτευση είναι αυτό του Δημοσθένη Βαλαή,για τον Αντιπρόεδρο του Δημοτικού συμβουλίου θα αποφασίσει η παράταξη του Γιάννη Μπουροδήμου όπως προβλέπει ο νόμος.
Για την τρίτη θέση του Προεδρείου και συγκεκριμένα αυτή του Γενικού Γραμματέα η οποία κανονικά ανήκει στον τρίτο συνδυασμό,θα αποφασίσει και σε αυτή την περίπτωση ο συνδυασμός του Δημάρχου Γιώργου Ψαθά καθώς έτσι προβλέπεται από τον νόμο όταν δεν συμμετέχει τρίτος συνδυασμός στις εκλογές.
Οι όποιες αλλαγές στις θέσεις των Αντιδημάρχων καθώς και οι νέες αρμοδιότητες αναμένεται να γίνουν σύντομα γνωστές με ανακοίνωση του Δημάρχου Γιώργου Ψαθά το επόμενο προσεχές διάστημα.