Καστέλλα-Μεσσοποταμία 2-0
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/05/Endekada-Kastella-2023-24-aaakkkd.jpg)
Η Καστέλλα κέρδισε 2-0 τη Μεσσοποταμία, στο μπαράζ παραμονής των ομάδων της Β’ ΕΠΣΕ που κατέλαβαν τη 13η θέση στους ομίλους του. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ΑΠΟΚ διατήρησε τις ελπίδες του για παραμονή, κάτι που θα συμβεί αν ο Αμαρυνθιακός ανέβει στη Γ’ Εθνική. Οριστικός ο υποβιβασμός της Μεσσοποταμίας στη Γ’ ΕΠΣΕ.
Ο ΑΠΟΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο πέμπτο λεπτό, με πλασέ μέσα από την περιοχή του Γ. Παπαδόπουλου. Η Μεσσοποταμία προσπάθησε να ‘απαντήσει’ στο 11′ με σουτ του Βαρτζή που μπλόκαρε ο Γιαννακός, με τον Κοροβέση με τη σειρά του να μπλοκάρει στο 33′ σουτ του Αλάμαρα, ενώ στο 39′ το κοντινό σουτ του Κίτρα δεν ήταν εύστοχο. Η Καστέλλα διπλασίασε το προβάδισμα της στο 62′, με τον Κίτρα αυτή τη φορά να είναι εύστοχος, κάνοντας το 2-0 με τελείωμα εντός περιοχής. Η ‘Ένωση’ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, έχοντας στο 75′ κεφαλιά με τον Κρ. Φεϊζόλλι, που πέρασε λίγο πάνω απ την οριζόντια δοκό. Ακολούθησε σουτ με τον Κίτρα στο 84′ που πέρασε άουτ, για την Καστέλλα, που πλησίασε στο τρίτο της γκολ στο 88′, με το σουτ του Μαμτζαδέρια που κατέληξε στην κάθετη δοκό, με το 2-0 να μην αλλάζει ως το φινάλε, αφού στις καθυστερήσεις τα κτυπήματα φάουλ από Μπλατσιώτη και Κρ. Φεϊζόλλι πέρασαν πάνω από τα γκολπόστ.
83′ Σουτ του Κίτρα από πλάγια θέση δεξιά μέσα από την περιοχή η μπάλα πέρασε άουτ. 86′ Ο Κίτρας από δεξιά θα κάνει την πάσα μέσα στην περιοχή στον Μαντζαδέρια που θα κάνει το σουτ η μπάλα θα βρει στο κάθετο δοκάρι του Κοροβέση. 91′ Ο Μπλατσιώτης έξω από την μεγάλη περιοχή εκτέλεσε το φάουλ η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.95′ Φάουλ του Φεϊζόλι πάνω από την εστία.Τελικό: 2-0
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Δελχάς-Σέρρας.
ΓΚΟΛ: 5′ Γ. Παπαδόπουλος, 62′ Κίτρας.
ΚΑΣΤΕΛΛΑ (Βασίλης Ανέστης): Γιαννακός, Δάβρης (71′ Β. Ανέστης), Λεοντής, Σίμος, Γραμματικόγιαννης, Γυφτονικολός (78′ Θεολόγης), Μαύρος, Α. Παπαδόπουλος, Αλάμαρας (85′ Μαμτζαδέριας), Γ. Παπαδόπουλος, Κίτρας.
ΜΕΣΣΟΠΟΤΑΜΙΑ (Μανώλης Βέττας): Κοροβέσης, Τουζούν (65′ Ντόβρος), Μάλλιαρης, Πολυχρόνης (65′ Νεσίμι), Σπανός, Μπαλωμένος, Στούμπος, Σμπρίνης (74′ Ηλίας), Βαρτζής (65′ Κ. Μπασινάς), Μπλατσιώτης, Παύλου (46′ Κρ. Φεϊζόλλι).
eviasports