“Κάηκε” η Θεσσαλονίκη για το τέταρτο πρωτάθλημα του ΠΑΟΚ – Αποθέωση σε Τούμπα και Λευκό Πύργο [εικόνες – βίντεο]
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/05/d1f6ec6231d143afaccf371b05f95d43.jpg)
40.000 οπαδοί του ΠΑΟΚ βρέθηκαν μέσα και έξω από το γήπεδο της Τούμπας, για να πανηγυρίσουν το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδας
Σε μία κατάμεστη Τούμπα, σε κερκίδες αλλά και αγωνιστικό χώρο, και πάνω σε εξέδρα που είχε στηθεί για την περίσταση, πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα της Δευτέρας (20/5) η απονομή της κατάκτησης του πρωταθλήματος της Super League της σεζόν 2023/24 στον ΠΑΟΚ.
Ο διευθύνων σύμβουλος κι αντιπρόεδρος της ΠΑΕ, Μάκης Γκαγκάτσης, ήταν αυτός ο οποίος έδωσε τα μετάλλια στους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ, ξεκινώντας από τους τερματοφύλακες και συνεχίζοντας με τους αμυντικούς, τους μέσους και κλείνοντας με τους επιθετικούς. Άπαντες γνώριζαν την αποθέωση από τους πάνω από 40.000 οπαδούς των “ασπρόμαυρων” που είχαν κατακλύσει κάθε σημείο της Τούμπας.
Ακόμη πιο συγκινητικό το ότι δίπλα από τον Μάκη Γκαγκάτση ήταν ο μικρός Γιαννάκης, ο γνωστός μικρός φίλος του ΠΑΟΚ, τον οποίο αγκάλιαζαν άπαντες.
Τελευταίος, από τους παίκτες, βγήκε ο εμβληματικός αρχηγός Αντελίνο Βιεϊρίνια, για να ακολουθήσει ο πλέον πετυχημένος προπονητής στην ιστορία του “Δικεφάλου του Βορρά”, Ραζβάν Λουτσέσκου.
Λίγο πριν τη 1 τα ξημερώματα, ο Βιεϊρίνια σήκωσε στον αέρα της Τούμπας το τρόπαιο του πρωταθλητή, δίνοντας το έναυσμα για να ξεκινήσουν με κάθε επισημότητα οι πανηγυρισμοί. Οι οποίοι, στη συνέχεια, μεταφέρθηκαν στον Λευκό Πύργο, εκεί όπου από τις 10 περίπου το βράδυ της Κυριακής, με τη λήξη του νικηφόρου αγώνα επί του Άρη, είχαν αρχίσει να συγκεντρώνονται χιλιάδες φίλοι του ΠΑΟΚ.
Γλέντι στο Λευκό Πύργο
Με σημαίες και σύμβολα του ΠΑΟΚ, φίλαθλοι της ομάδας ξεχύθηκαν στους δρόμους, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος, μετά τη λήξη του ποδοσφαιρικού αγώνα Άρης – ΠΑΟΚ.
Στο Λευκό Πύργο συγκεντρώθηκαν χιλιάδες φίλοι του ΠΑΟΚ πανηγυρίζοντας για την επιτυχία της ομάδας τους.
Η τροχαία έκλεισε την οδό Εθνικής Αμύνης στο ύψος της οδού Αλεξάνδρου Σβώλου και διευκόλυνε την κάθοδο των φιλάθλων, ενώ στους κεντρικούς δρόμους, στο κέντρο, στη Τούμπα και σε όλη την πόλη κορναρίσματα ακούγονταν από αυτοκίνητα και μηχανές που θέλουν να γιορτάσουν μαζί με τους διερχόμενους για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Κάδοι απορριμμάτων μετακινήθηκαν και τοποθετήθηκαν σε σταυροδρόμια από φιλάθλους και κάποια πυροτεχνήματα έπεσαν στο Λευκό Πύργο, ενώ φίλαθλοι πανηγυρίζουν και τραγουδούν στην παραλιακή και στην οδό Νικολάου Γερμανού, που είχαν κλείσει από κόσμο, στο ύψος του Λευκού Πύργου.
Εκεί έφτασε, μετά την τελετή απονομής στην Τούμπα, και το πούλμαν που μετέφερε τους πρωταθλητές Ελλάδος.