Αρτάκη-Αναγέννηση Άρτας 4-0
![](https://psaxna.gr/wp-content/uploads/2024/02/Ενδεκάδα-Αρτάκη-2023-24-22η.jpg)
Η Αρτάκη νίκησε 4-0 την Αναγέννηση Άρτας, για την εικοστή δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Ο ΑΟΝΑ, που πλησίασε στο -2 από την κορυφή (ισοβαθμούν πια Σβορώνος-Εθνικός Νέου Κεραμιδίου), πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, δείχνοντας πιο έτοιμος από ποτέ να διεκδικήσει το πρωτάθλημα το οποίο μπαίνει στην τελική του ευθεία. Άνοιξε το σκορ στο 16′ με σουτ του Σαλπιγγίδη από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από πάσα του Παπαδάκη. Στο 40′ ο Ταυταρίδης από κοντά έκανε το 2-0 και πέντε λεπτά μετά με παρόμοιο τρόπο ο Παπαδάκης σημείωσε το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς πριν την ανάπαυλα. Στο 61′ ο Παπαδάκης τροφοδότησε τον Σπηλιώτη, ο οποίος με εύστοχο τελείωμα έκλεισε το σκορ. Οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές ευκαιρίες για να φτάσουν σε ακόμη μεγαλύτερο σκορ, τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στην επανάληψη, με την ομάδα της Άρτας να μην καταφέρνει να διεκδικήσει κάτι απ’ το ματς, πέρα από το γκολ της τιμής, το οποίο θα μπορούσε να είχε πετύχει σε δύο-τρεις περιπτώσεις.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαϊτατζής (Αθηνών)/Κατελανάκης (Αθηνών)-Κρασώνης (Αθηνών).
ΓΚΟΛ: 16′ Σαλπιγγίδης, 40′ Ταυταρίδης, 45′ Παπαδάκης, 61′ Σπηλιώτης.
ΑΡΤΑΚΗ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Δ. Χατζηστάμου (68′ Ρέντζας), Στασινόπουλος, Τσούπρος (71′ Λάμπρου), Σαλπιγγίδης (88′ Ζαχαράκης), Γερογιάννης, Ταυταρίδης (71′ Φισκατώρης), Παπαδάκης, Παυλίδης, Ιορδανίδης, Σπηλιώτης.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Βαγγέλης Τζιάρρας): Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Παππάς, Κωνσταντίνου (11′ Ζυγκερίδης λ.τ.), Μανιώτης, Κυριάκης (70′ Αρτέμης), Φερεντίνος (57′ Πάνος), Θεοδωράκης (57′ Μουσιωτίτσας).